Skąd mam wiedzieć, czy mój ból nadaje się do leczenia metodą PRT?
Wskazaniem do zabiegu PRT jest każdy przewlekły ból występujący w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, piersiowej lub szyjnej, który nie został wyeliminowany przy pomocy nieinwazyjnych metod leczenia. Szczegółowej odpowiedzi na to pytanie, udzieli lekarz kwalifikujący pacjenta do zabiegu, biorąc przy tym pod uwagę specyfikę występującego bólu i jego lokalizację.
Czy leczenie metodą PRT wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi?
Jak każda interwencja w ciało człowieka, metoda PRT również jest związana z ryzykiem wystąpienia powikłań: krwiak, ropnień przemijających zaburzeń neurologicznnych, dlatego prowadzimy kilkugodziną obserwację pacjenta po zabiegu. Żeby zminimalizować ryzyko powikłań, zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pacjenta, chory musi poinformować lekarza o wszystkich alergiach, nadwrażliwościach na wybrane preparaty, a także poinformować o wszystkich posiadanych schorzeniach.
Czy po zabiegu mogę prowadzić samochód?
Nie. Po zabiegu i kilkugodzinnej obserwacji pacjent musi zostać odebrany przez osobę trzecią. Nie ma możliwości samodzielnego prowadzenia pojazdu (dotyczy to też jazdy na rowerze) przez pacjenta w ciągu 24h od zabiegu. Po zabiegu, przez tydzień należy też unikać aktywności fizycznej.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Rezultatem zabiegu PRT jest przejściowe zniesienie lub znaczne zmniejszenie bólu umożliwiające zredukowanie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Efekt ten może utrzymywać się do 6 m-cy lub dłużej. W przypadku krytycznych zmian zwyrodnieniowych może zdarzyć się, że rezultaty zabiegu towarzyszyć nam będą krócej. Długotrwałość efektu zabiegu jest najczęsciej sprawą indywidualną dla każdego pacjenta i nie da się jej określić przed zabiegiem. Jeśli ból powróci - zabieg można powtórzyć.
Czy po wkłuciu igły pozostaje ślad?
Po wkłuciu igły wykorzystywanej w zabiegu blokady okołokorzeniowej nie pozostaje żaden ślad, gdyż wykonywane są dwa cienkoigłowe ukłucia na plecach, przypominające wkłucia po zastrzyku.
Czy PRT jest nową metodą leczenia bólu, czy też znaną od wielu lat?
Na świecie metoda PRT jest znana od wielu lat, niestety w Polsce wciąż zalicza się do metod mało rozpowszechnionych. PRT jest metodą bezpieczną i wprowadzającą nową jakość wśród metod leczenia bólu. Blokada okołokorzeniowa daje ogromną szansę na długotrwałe uśmierzenie bólu, dzięki wysokiej precyzji z jaką przeprowadzany jest zabieg.
Ból trwa
dłużej
niż 3 miesiące?
Konsultacje telefoniczne w sprawie zabiegów PRT
od poniedziałku do soboty
w godz. 16:00 – 20:00
pod nr telefonu:
od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 - 16:00
pod nr telefonu: